Проверете знанията си за историята на българската книжнина.
5. Тест с повишена трудност
6. Вижте тази екранизация на одата „Паисий“, част от цикъла „Епопея на забравените“, завършен от патриарха на българската литература Иван Вазов през 1884 г.
„…първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на Възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот… Министерството на народното просвещение определя деня 1 ноември — деня на св. Йоан Рилски, за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини водиха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали.“
Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, който през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители
Паисий Хилендарски е бил монах, следователно не е подстригвал нито косата, нито брадата си.
Хубаво беше
🙂
Добре е за упр.
🙂
Много полезно за всички ,които искат да проверят познанията си .
Благодаря Ви!