
Имало едно време едно необикновено море. Вълните му – звукове. Рибите – срички. Те се гонели, играели си и образували думи. Името на това море е… български език!
Думите са направени от срички. Сричката винаги съдържа гласен звук – а, ъ, е, и, о, у.
Някои думи са големи – въртележка, бръмбар, пеперуда, калинка. Други са малки – мед, сол, път, ключ, дом, кон. Има и съвсем мънички – ех, ах, аз, ти, Я! Ъ…
Сега ще се научим да разделяме думата на срички. Да вземем думата слон.
Казваме на глас: слон!

Можем ли да разделим слон на срички? Не можем, защото има само една гласна – О! Слон е едносрична дума. Също като думите кон, кит, лъв, вълк, мед, трон, цар, дом, сън, дъжд и сняг.
Да вземем думата бонбон. Казваме я на глас бавно: бон–бон! Ето, получи се! Открихме, че бонбон има две срички – бон и… бон! Има още думи с еднакви срички – бебе, мама, баба, кака, Лили, Гого.
Но с различни срички е по-забавно. Да опитаме!







Сега да опитаме с три срички!
Говорим като РО – БОТ и броим до три:











Кой ще сглоби още по-дълга дума?







Ех, какви славни думи научихме! А ти не спирай дотук. Всеки ден пускай рибки в морето на българския език.
Можеш да поиграеш със сричките тук:
Не правете това.Тази методика от години пречи на децата да възприемат думите като цяло.Сричкуването не позволява почти до 5-6кл.да се разбират трудно и полвинчато т.е децата сричат.Затрудненото разбиране отблъсква децата от четенето.Като се добави и изискване за скорост или бързина на четене,няма защо да се сърдим на децата,че не желаят да четат.Изключвам 37%от тях,които започват да четат преди 7 и 6г.и успяват да се научат да видят думите цели и това им помага да разбират какво четат.Четенето за разбиране трябва да е водещо.,а не на срички заради самото четене.Георги Лозанов е разработил методика точно на тези разбирания.За съжаление не е актуализирана и осъвременена.
Хайде стига с недомислени изводи.Ръководете се с интереса на децата и от това, че в училище материала се взема със скоростта на ракета.
Не видях това упражнение да се изплзва за учене в четене, а само за разделяне думата на срички. Така или иначе познаването на сричките е нужно, ако не за четене, то за да могат да пренасят правилно, за да образуват нови думи, за да римуват собствено творчество…..
Не мисля, че това упражнение се използва за учене в четене, а само за разделяне думата на срички. Така или иначе познаването на сричките е нужно, ако не за четене, то за да могат да пренасят правилно, за да образуват нови думи, за да римуват собствено творчество…..
Изключително полезни упражнения за говор, правопис!
Упражнения за звук-буква, сричка, дума, полезни при овладяване на правилна артикулация и четене!
Всяко дете би се радвало на поставени задачи!
Колкото до тези деца, които продължително сричат не им пречат подобни упражнения, а не достатъчното обяснение за тренировките по обхвата на очите; буква, сричка, дума, изричение и не отваряне на книги, учебници!
Още ежедневни упражнения с четене! Всеки ден от; 15 мин; 30 мин; час и т.н. с почивки! Проследяване скоростта на четене, споделено с детето, за да се самостимулура……
Благодаря Ви за ведрия, градивен и основан на педагогически опит коментар! Сърдечни поздрави!